Běh na lyžích je de facto strašně jednoduchý sport a když někoho učím, tak mu říkám, že je to pro lenochy – člověk se pořád vozí. Celý krokový cyklus (od odrazu pravou k odrazu pravou) trvá asi 1,5 s, zatímco vlastní odraz asi 0,2 s. Sečteno a podtrženo: dřete 2x 2 desetiny vteřiny (levou a pravou) a pak se víc jak vteřinu vezete, no není to krásné? A taky ty divný pohyby, co občas člověk na běžkách vytváří, jsou úplně zbytečná energie navíc, kterou přeci žádný požitkář a lenoch nebude vydávat… Kouzlo běžeckého lyžování a umění stát na lyžích je v tom, že i když vlastní odraz je z pohledu biomechaniky pořád stejný, z vnitřního pohledu organismu je každý odraz jiný. Sníh se mění pod nohama pořád a člověk stále dokolečka hledá ten správný okamžik pro odraz a následně rovnováhu pro skluz (aby byl co nejdelší a mohl se co nejdéle klouzat a odpočívat). Základem lyžování, ať klasické techniky anebo bruslení je skluz v jednooporovém postavení. Prostě pořád musíte jet po jedné lyži a tu druhou mít uvolněnou ve vzduchu. O tom, jak správná technika běhu na lyžích vypadá, jsme už psali – bruslení, klasická technika. Aby byl schopen jet dlouho po jedné lyži, je zapotřebí mít nejen výbornou rovnováhu na klouzajícím předmětu (mozek skluz vnímá jako potenciální nebezpečí a a priori se mu brání), ale také je nezbytné se umět dobře odrazit. Bez dobrého odrazu totiž není rychlosti a bez rychlosti nikam nikdo nedojede. Pro trénink odrazu, ale i pro zlepšení rovnováhy je ideální jezdit bez holí. O hole se totiž tak nějak člověk pořád opírá, překáží mu a nohy to jen tak šolichají… Tak jdeme na to!
Plavání na lyžích
Ne, nezbláznila jsem se, ani mi nehrabe. Ale plavání na lyžích je super cvičení pro prodloužení skluzové fáze a koordinace paží a nohou. Jezděte (jako všechnu techniku) někde na rovině, abyste měli dost rychlosti a času na prodloužení skluzu. Jak se plave? Nohy bruslí „normálně“, ale paže plavou prsová tempa (nemusí být provedená závodně, stačí i paní radová, hehe. Současně s odrazem z lyže začíná fáze splývání a paže jsou ze skrčení u hrudníku trčeny vpřed až do napnutí. Dokud lyže klouže, nechte ruce vepředu, splývejte, odpočívejte. Jakmile začnete cítit, že se lyže zpomaluje a začnete se chystat na odraz z druhé nohy, pak udělejte rychlé tempo rukama, přitáhněte je k tělu (prostě naberete vodu), abyste s dalším odrazem zase mohli začít splývat.
PAMATUJ! Paže jsou VŽDYCKY rovnoběžně s klouzající lyží, tzn. osa ramen je kolmá na osu skluzové lyže. Pokud se tak nestane a ruce budou mezi lyžemi a ramena se nenatočí do směru skluzu, pak těžiště těla nikdy nebude nad lyží a lyže se bude moc brzo překlápět na vnitřní hranu a nedovolí dlouhý skluz.
Trčení holí
Podobné cvičení plavání je trčení holí: hole držte v šíři ramen vodorovně k zemi a s každým odrazem je vytrčte vpřed a pak zase pomalu stáhněte k tělu. Snažte se hole udržet ve výši ramen, nesklápějte je. Spousta lidí má tendenci hole netrčit, ale jen spouštět k bokům a zase vracet nahoru. To nedělejte, protože spuštění holí vám skloní hlavu a ramena a vy se celí zabalíte a lehce si přesednete… Jak při trčení holí, tak při plavání se snažte za rukama vytáhnout z ramenou. Pomůže vám to dostat se do přepadového postavení a nejezdit jako telegrafní sloup. Když se předkloníte (aniž byste vystrčili zadek), zapojíte do odpichu holemi daleko více svalů, než když budete vzpřímení, a zase jsme u toho – víc svalů, víc energie s menším úsilím…
Dva odrazy z jedné a dva z druhé lyže
Na závěr se dneska naučíme cvičení na koordinaci odpichu holemi a odrazu z lyže (z vnitřní hrany). Vždycky se odrazíte dvakrát z jedné lyže, přičemž tu neodrazovou můžete trochu přešlápnout, a pak zase dva odrazy druhou lyží. Soupažný odpich holemi probíhá při každém odrazu.
Odraz provádějte tak, že se snažíte tlačit do paty odrazové nohy
Při skluzu se snažte mít pokrčený kotník a koleno i kyčel. Pokud budete mít v kotníku 90° úhel, pak budete mít pod zadkem pořád židličku nebo záchod… Jakmile ohnete kotník, zadek se vám dostane nahoru a těžiště nad lyži tam, kde má být a lyže vás bude poslouchat!
Stáhněte půlky – představte si, že máte poslední padesátikorunu na polévku, takže nesmí vypadnout – toto vám také pomůže mít pánev podsazenou a nesedat do toho.
Comments